Strávit pár dní v místech, kde se nespěchá, uniknout všednímu shonu a šedi. Přesně tohle se nabízí na prosluněné Maltě, kde se líbilo údajně i muži jménem Odysseus. Megalitické chrámy nebo katedrála svatého Pavla reprezentují dlouhou historii obou ostrovů, nenechte si ujít okružní plavbu na lodi stejně tak, jako procházku do vnitrozemí, kde si užijete trochu klidnější atmosféru než na bujarém pobřeží. Tam totiž slunce, obrazně řečeno, nezapadá ani během nočních hodin!
Johanité nebo Britové, vladaři se tu střídali
Jak to vlastně na Maltě v minulých staletích a tisíciletích vypadalo? Strategicky významný ostrov chtěli pod svou vládu osmanští dobyvatelé, ale Johanité jim jejich úmysl překazili. Totéž platilo o Wehrmachtu a britských obráncích za druhé světové války. Představme si ale pár míst, která tu můžete navštívit – městečko Victoria je stejně lákavé jako Mdina, přezdívaná také „tiché město“, nejen proto, že se tady chodí hlavně pěšky.
Podívejme se i na přístaviště ve Vallettě, městě pojmenovaném podle johanitského velitele, jenž vstoupil do historie jako vítěz nad Osmany. Palác velmistrů, pevnost svatého Elma, ale také anglikánský chrám svatého Pavla, jenž reprezentuje neoklasicistní styl, přesně tím se můžete v současné metropoli Malty pokochat. Ano, současné, protože převzala Valletta převzala štafetu právě po legendami opředené Mdině. Na Maltě je mezinárodní letiště, které spojuje malý ostrov s Barcelonou nebo New Yorkem a nabídne tak skvělé možnosti nejen pro evropské turisty.
Co si ještě na Maltě nenechat ujít?
Zdánlivě malý ostrov – Malta má jen 316 kilometrů čtverečních rozlohy – nabídne zajímavé příležitosti. Poznat Maltu rozhodně není záležitost jediného dne, musíte totiž projít nejen megalitické stavby v Mnajdře nebo dalších lokalitách, ale navštívit i věčně zelený ostrov Gozo a například i Victorii. Největším městem Malty je Birkirkara, kde najdete i skutečně archaickou železniční stanici, kterou používali britští páni ostrova ještě v době před druhou světovou válkou.