Tajemství koučování: Co je a co není koučink?

Tajemství koučování: Co je a co není koučink?

Svět koučinku je pro někoho doopravdy tajemstvím. Samotný pojem některé lidi láká, jiné ale odrazuje. Přečtěte si, co vlastně koučink znamená a jaký může mít v životě jedince význam. Začneme jmenováním, jaké služby koučink nepokrývá, následně se podíváme na to, co vám metody koučinku mohou nabídnout.

Sportovní koučování. Že toto slovní spojení nemá s duševním rozvojem jedince nic moc společného, je vám zřejmě jasné. Vzhledem k existenci tohoto pojmu bývá koučink označován za proces vedení, který může probíhat ve skupině. Omyl. Tak jako koučování ve smyslu práce s klientem nemá nic společného se sportovním vedením, odklání se i od charakteristiky týmového ducha. Koučink je vždy řízen individuálně, navíc nezná dobré a špatné výsledky.

Koučink bývá velmi často přirovnáván k poradenství, není s ním však totožný. V rámci poradenství se obvykle probírají obecné otázky, které nabízejí řešení, nejsou však přizpůsobeny individualitě jedince. Koučink se soustředí zejména na otázky vznesené přímo od klienta, čímž zaručuje vyvození řešení na míru konkrétní osobě.

Za zmínku stojí taky pojem terapie. Terapie obvykle řeší minulost, která do jisté míry ovlivnila současný stav jedince. Koučink se naopak soustředí na budoucnost, doslova buduje nový a lepší život jedince.

Koučink osoby vyhledávají například za účelem správného uvědomění si svých cílů. Jedná se o proces, který má za úkol zlepšovat výkonnost klienta. Nedá se obecně popsat, do jaké míry zasáhne vývoj fyzický, koučink se však soustředí zejména na stránku duševní, samozřejmě záleží na daném jedinci a hlavně oblasti jeho zájmů či profese.

Každá metoda koučinku pomáhá rozvíjet klientův potenciál, jeho kreativitu a chování, které vede k úspěchu. Koučování není obvykle krátkodobou záležitostí. V centru jeho dětí stojí vývoj osobního růstu a učení.

Váš kouč na základě kladení správných otázek, vhodných rad a podpory dokáže zajistit dosažení vynikajících výsledků jednak v profesním, ale taky v osobním životě. Pomůže vám definovat priority, zdokonalí vize. Již v rámci několika sezení můžete odhalit své poslání. Zjistěte víc a objednejte si svou lekci. Navštivte web tvujosobnirozvoj.cz.

 

Sdílet příspěvek

No Banner to displayZanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


**

Top