Co mají děti jíst, aby prosperovaly? To nejlepší jídlo pro nejmenší bříška

Co mají děti jíst, aby prosperovaly? To nejlepší jídlo pro nejmenší bříška

Dětská jídla, to je celá věda. Alespoň se to tak zdá na první pohled. Jídelníček dětí musí být pestrý, vyvážený a zároveň by neměl obsahovat věci, které organismus zatěžují nebo by mohly vyvolat alergickou reakci.

 

Každá máma, která má doma malého prcka, ví, kolik energie, času a přemýšlení ji stojí vymyslet jídlo pro dítě. Kdyby jedno, denně alespoň pět! A pak je potřeba to do těch malých pusinek ještě dostat. V ideálním případě bez toho, aby byla špinavá celá podlaha, stěny,  strop
Chudák máma!

Jelikož se umíme vcítit, víme, že toto je přesně ten případ, kdy je dobrá rada nad zlato.

 

Základní pravidla

Ne náhodou mají být první příkrmy pouze z jedné suroviny (mrkev, brambora, batáty, …) to je ta nejlepší cesta, jak křehký organismus postupně přivyknout i na trávení jiných jídel, než je mateřské mléko, a jak přijít na to, že malému drobečkovi něco nesedí. Po dobrých výsledcích prvních pokusů se dá zelenina postupně kombinovat a pozvolna se může přidávat i bílé maso. Samozřejmě, mluvíme o obědě bez polévky, zbývají nám ještě čtyři další jídla – snídaně, přesnídávka, svačina a večeře.

Přestože jsou dětičky malé, platí u nich to samé, co u velkých – snídaně mají dodat energii a nastartovat den, takže se hodí například kaše nebo jogurt. K dopolední svačince je ideální porce ovoce. Oběd jsme již zmínili. Svačina může být zeleninová, fajn je i lehká polévka a večeře taková, aby zasytila, ale nezatížila trávení. Vyhrává kaše. Solit a jinak dochucovat minimálně, nejlépe vůbec.

 

Domácí je nejlepší

Ideální je, když je všechno čerstvé a připravené doma, abyste přesně věděli, co v jídle je. A teď dobrá zpráva, abyste celý den nestepovali u sporáku, nespotřebovali moře času, nádobí a energie – každé jídlo se dá připravit v jednom hrnci. Pokud je hrnec správný a umí vařit sám, zatímco vy děláte jiné, užitečnější věci. Třeba se věnujete své ratolesti. Vaření za vás zařídí například MioMat, maminkami nazývaný i hrnečku vař. „MioMat je vše v jednom, nádoba, která sama připraví polévku, kašičku, ovocné pyré. Stačí, aby do něj máma dala potřebné ingredience a stlačila knoflík. MioMat jídlo uvaří i rozmixuje. Bohužel neumí děťátko nakrmit, ale to maminka jistě zvládne, navíc se pak nemusí zdržovat mytím nádobí. MioMat se opláchne teplou vodou a hotovo,“ vyjmenovává výhody nedocenitelného pomocníka MioMat-ka Simona, která si bez něj neumí představit život.

Denně v něm vaří pro sebe i pro dítě její kolegyně Zuzana. „Kromě obrovské výhody, jakou je úspora času a energie, na MioMatu oceňuji i to, že jídlo z něj v podstatě není potřeba ničím dochucovat, protože si v sobě zachovává všechny chutě a zároveň živiny. Kdybyste řekněme batáty nejdříve vařily ve vodě a potom rozmixovali, hromada vitamínů skončí ve výlevce. Ale v MioMatu zůstává zachováno úplně všechno.“

 

Ženy ženám

Tyto zkušené mámy také radí, že když chcete děti naučit jíst zdravě, musíte je k tomu vést opravdu odmalička. „Na co si jednou zvyknou, to pak funguje, ale nedá se couvat v čase. Dodnes lituji, že jsem neznala MioMat v období, kdy jsem synovi začala nabízet rostlinná mléka. Dávala jsem si záležet, abych kupovala co nejkvalitnější, bez konzervantů, sladidel, emulgátorů, umělých přísad. Ale když jsem mu potom jednoho dne nabídla mandlové mléko vyrobené v MioMatu, nechtěl ho, neboť nechutnalo tak, jak byl zvyklý. Ikdyž kupujete to nejlepší, nic nepřekoná stravu, kterou si připravíte doma,“ konstatuje Simona.

 

Tři dobré rady

° Nejlepší jídlo je čerstvé jídlo. Ale pokud uděláte litr polévky a polovina z ní zbyde, nebojte se dát ji do vysterilizované nádobky, dobře zavřít a uložit do mrazáku. Týden, dva vydrží. Pak stačí pozvolna rozmrazit, ohřát a nakrmit.

° Ingredience do dětských jídel vybírejte sezónní a lokální. Tehdy je nejvyšší záruka čerstvosti a kvality.

° Co je dobré pro nejmenší, určitě neuškodí ani zbytku rodiny. Nevařte pro každého zvlášť, minimálně několik dní v týdnu ušetříte hromadu času, energie i peněz, pokud malým i velkým naservírujete tutéž chutnou mňamku.

 

Recepty od MioMatek pro malé (i velké)

 

Cizrnová kaše

Potřebujete 3 odměrky cizrny, předem namočené ve studené vodě (6 – 8 hodin), ½ odměrky sezamu, 4 stroužky česneku a pitnou vodu. Všechny ingredience dejte do MioMatu, stiskněte funkci Mash / Soup a po 25ti minutách máte hotové jídlo pro dítě. Dospělý si ho může ještě dochutit solí a bílým pepřem. Vhodnou přílohou jsou například špaldové placky.

 

Avokádová polévka s hráškem

Potřebujete 3 zralá avokáda, 3 odměrky zeleného hrášku a pitnou vodu. Hrášek a nakrájené avokádo vložte do nádoby MioMatu, zalijte vodou a stiskněte funkci Raw. Za čtvrt hodiny máte vynikající krémovou polévku v raw kvalitě, plnou chutí a živin pro malé i velké (ti mají dovoleno dochucení solí a pepřem).

POHÁDKOVĚ ZDRAVÉ VAŘENÍ S HRNEČKEM MIOMAT

 

O snadném vaření už nemusíte číst jen v pohádkových knížkách! Erbenově kouzelnému hrnečku nyní konkuruje MioMat – jedinečný přístroj pro moderní ženy, které fandí zdravému životnímu stylu. Ať už se rozhodnete pro vydatnou snídaňovou kaši, oběd v podobě krémové polévky nebo rostlinné mléko či čerstvé smoothie k svačině, vše připravíte jednoduše stiskem jediného tlačítka. Stačí přidat ingredience a MioMat vše připraví zcela sám, do pouhých 25 minut. Už nemusíte stát v letních měsících hodiny u sporáku, tak využijte volné chvilky pro sebe a užijte si letní čas jinak než vařením! Vyzkoušet můžete konečně i pokrmy v RAW kvalitě, které zaručeně prospějí nejen vám, ale i zdraví vaší rodiny!

 

MIOMAT

cena 3.699 Kč

praktický receptář za cenu 159 Kč

Krásné léto vám přeje MioMat.

 

 

www.mujmiomat.cz

https://www.facebook.com/mujmiomatcz/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet příspěvek

No Banner to displayZanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


**

Top