Co je příčinou častého svědění kůže a co si počít?

Svědí vás pokožka, a to tak, že máte pocit, že z toho zešílíte? Nejste sama, podobné problémy trápí stále více lidí. Příčiny bývají různé – někde je důvodem atopický ekzém, jindy ještě závažnější kožní onemocnění. Navzdory tomu, že jde o velmi častý jev, jsou často bezradní i odborníci. Kromě toho ani neexistuje přesná charakteristika, která by svědění jasně definovala. Tak co byste měla udělat proto, aby se vám ulevilo?

Pokud vás svědí pokožka až příliš často, a to velmi intenzivně, může se jednat o příznak některého z mnoha kožních onemocnění. V lékařském slovníku jev najdete pod termínem pruritus, a rozhodně nejde o banalitu. Svědění kůže není příjemné a v těžším stádiu může být i bolestivé.

Ačkoliv na první pohled není mezi svěděním a bolestí přímá souvislost, ve skutečnosti sdílí některé neurofyzické dráhy. Proto se odborníci snaží najít specifická nervová vlákna v kůži, ovšem doposud bez úspěchu.

Pruritus se může projevit lokálně na jednom místě, ale také se postupně rozšířit. U některých jedinců je oblast svědící kůže rozsáhlá a svědění nastává bezprostředně po lehčím dotyku. A i v tomto směru lze najít spojitost s bolestí, která mívá také dvoufázový průběh. V místě zranění bývá krátká, ale ostrá a intenzivní. Později k ní může docházet po mírném tlaku na kůži. Často je jedním z projevů atopie.

 .

www.beinmagazin.cz_bioderma-cz_com_01

.

Proč pomáhá škrábání?

Jakmile začne pokožka svědit, automaticky se začínáme škrábat. To proto, že následkem škrábání dochází k eliminaci nepříjemných pocitů. Škrábáním lze dočasně „vypnout“ tu část mozku, v rámci které pruritus vnímáme. To však jen dočasně, protože poté začnou být aktivnější jiné části, a ty nám naopak dávají impuls k tomu, abychom se škrábáním přestali.

Škrábání sice přináší úlevu, ale není zrovna ideálním řešením, protože při něm dochází k poškozování pokožky. Mnohem bezpečnější jsou speciální přípravky, jako je například Atoderm SOS Spray od Biodermy. Je určen pro osoby s častým nebo akutním svěděním, a to i pro novorozence.

 .

www.beinmagazin.cz_bioderma-cz_com_02

 .

Jaká opatření byste měla provést?

Trápí-li vás svědění často, dbejte na to, aby:

      • vaše kůže byla v chladu, protože v teplém prostředí je svědění intenzivnější,
 .    • bylo vaše oblečení lehké a příjemné,
 .    • byla vaše kůže dostatečně hydratována.

Zajděte si za dermatologem

Svědění se nezbavíte jinak, než identifikací příčiny. Sjednejte si schůzku s dermatologem, který vám položí spoustu otázek a vynasnaží se přijít na to, co pruritus způsobuje. Určitě se zeptá na to, kde vás to svědí, kdy je svědění nejintenzivnější, jak moc se škrábete, a zda si uvědomujete určité okolnosti, které mohou svědění způsobovat (např. pohyb v určitém prostředí apod.). S trochou štěstí se lékaři podaří nastavit vhodnou medikaci.

 .

 .

Napsat komentář

Your email address will not be published.


*

Previous Story

S KIPLINGEM DO MĚSTA NA CELÝ DEN

Next Story

Správným polštářem proti chrápání!

Latest from Zdraví a krása

Top